
Przewłaszczenie na zabezpieczenie nieruchomości – to warto wiedzieć.
Czym jest umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie?
Przewłaszczenie na zabezpieczenie to skuteczna forma prawna zabezpieczenia interesów wierzyciela w przypadku braku wypłacalności dłużnika. Może być stosowana zarówno w przypadku zabezpieczenia na ruchomościach takich jak m.in. samochód lub na nieruchomości. Obie formy są prawnie dopuszczalne, choć sama umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie nie ma konkretnych odniesień do przepisów. Jest to po prostu umowa nienazwana, która, choć nie znalazła się w przepisach kodeksu cywilnego, jest prawnie dopuszczalna. Oznacza to, że strony mogą dowolnie określić swoje prawa i obowiązki, co powinno jednak odbywać się zgodnie z prawem i zasadami współżycia społecznego.
Najprościej ujmując jest to umowa mocą której dłużnik przenosi na swojego wierzyciela własność określonej rzeczy ruchomej lub nieruchomości, z zastrzeżeniem zobowiązania wierzyciela do przeniesienia własności na dłużnika z chwilą spłaty przez niego zobowiązania. Najczęściej przewłaszczenie na zabezpieczenie stosuje się w przypadku nieruchomości, a umowa stanowi zabezpieczenie spłaty udzielonej przez wierzyciela pożyczki. Co istotne, przez cały okres obowiązywania umowy dłużnik, czyli pożyczkobiorca dysponuje nieruchomością tak jak do tej pory, jednak czasowo nie jest jej właścicielem. Umowa ta najczęściej zabezpiecza spłatę prywatnych pożyczek lub stanowi formę ochrony kontrahentów w przypadku zawierania kontraktów handlowych na znaczące kwoty. Dzięki niej wierzyciel w przypadku braku możliwości wywiązania się dłużnika z zobowiązania ma możliwość zaspokojenia swoich roszczeń na przedmiocie przewłaszczenia.
Forma i cechy umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie
O ile w przypadku rzeczy ruchomych stanowiących przedmiot zabezpieczenia wystarczy zwykła forma pisemna, w sytuacji gdy zabezpieczeniem jest nieruchomość na Śląsku lub każdym innym regionie kraju, umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Notariusz oprócz przygotowania odpowiedniej umowy dokonuje także wpisu w księdze wieczystej. W dziale II księgi wieczystej wpisywany jest wierzyciel jako nowy właściciel nieruchomości, a w dziale III umieszczany jest wpis roszczenia na rzecz dłużnika o zwrotne przeniesienie własności nieruchomości z chwilą całkowitej spłaty zobowiązania. Oznacza to w praktyce, że dopiero z chwilą zaspokojenia wierzyciela, czyli po prostu spłaty zobowiązania wraz z ewentualnymi należnościami ubocznymi (m.in. odsetki, koszty, opłaty sądowe) dłużnik może żądać od wierzyciela zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości.
Mimo iż umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie jest umową nienazwaną, praktyka wskazuje, jakie zapisy powinny się w niej znaleźć. Można wskazać trzy typy uregulowań umownych, które powinna zawierać umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie. Są to:
1. Dokładne określenie wierzytelności, która podlega zabezpieczeniu. Umowa powinna zawierać wskazanie dokładnie kwoty zobowiązania, w tym należności głównej, odsetek oraz innych ewentualnych należności z tego tytułu.
2. Precyzyjne opisanie przedmiotu zabezpieczenia. W przypadku gdy jest nim dom w Wodzisławiu Śląskim, lokal mieszkalny w Rybniku czy innym mieście należy opisać ich położenie, powierzchnię, wskazać numer księgi wieczystej i opisać wpisy w poszczególnych jej działach.
3. Wskazanie warunku zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości. Zobowiązanie wierzyciela do powrotnego przeniesienia własności po rozliczeniu długu przez dłużnika jest elementem bardzo istotnym, gdyż określa zasady odzyskania przez dłużnika nieruchomości. Dodatkowo warto zadbać o to, aby w umowie znalazły się także uregulowania, które ustalają tryb dokonania wyceny nieruchomości w przypadku nierozliczenia długu dla potrzeb przymusowej sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia.
Na co uważać zawierając umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie?
Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie to skuteczna forma zabezpieczenia wierzytelności. Jednak warto starannie przemyśleć jej zapisy, tak aby zapewniała ekwiwalentność świadczeń. Oznacza to, że powinna być tak sporządzona, aby zachować równowagę stron. Taka umowa gdzie dłużnik oddaje swoja nieruchomość w celu zabezpieczenia wierzytelności, powinna być przygotowana bardzo starannie i profesjonalnie, gdyż pochopność zapisów może doprowadzić do utraty majątku. Samodzielne przygotowanie takiej umowy to ogromne wyzwanie. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Nasze biuro nieruchomości TANI POŚREDNIK MEDIATOR Arkadiusz Ulążka Wodzisław Śląski ulica Pszowska 1A- zapewnia kompleksową obsługę nieruchomości na każdym etapie procesu. W przypadku, gdy potrzebujecie Państwo wsparcia w zakresie umów związanych z nieruchomościami Śląsk, zapraszam do kontaktu TANI POŚREDNIK MEDIATOR Arkadiusz Ulążka telefon 691-252-477.